Fanerat med mahogny med flera träslag, rektangulär skiva på kopplade ben, längd 145 bredd 80, höjd 76 cm, 2 iläggsskivor a 39 x 80 vardera medföljer.
Bruksslitage, smärre fläckar, repor, nagg, stolarna omklädda.