TAKLAMPA, "Saturnus-modell", 1900-talets första hälft.
Stomme med förkromad stomme. Kupa med dekor i relief. Skärm i klarglas samt etsad rand. En bild på hotellet av Nils Bohlin medföljer. Diameter ca 50 cm.
Slitage, repor och märken, med enstaka avslag. Ej funktionstestad.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.