Huvud av biskvi. Ledad kropp av massa. Blundögon. Öppen mun. Märkt "1295 FS & Co". Dräkt i brun sammet med skor i präglat skinn. Diverse kläder medföljer. Längd 44 cm.
Slitage, ställvis hårdare. Huvudet med nagg. Skador. Peruken lös, hår saknas ställvis.