Svartlackerat med bronserad och förgylld dekor. Urtavlar med heltäckande reliefdekor flankerad av dubbla korintiuska halvkolonner. Sidorna med lejonmaskaroner med ringhänklar. Fötter i form av akantusblad. Urverket stämpelmärkt "ST". Etikettmärkt. Nyckel finns.
Slitage. Färgbortfall. Ej funktionstestat.