Mahognyfanér, tvådelat, överdel med glasade och spröjsade pardörrar, 10 hyllplan, undre del med rundade hörn, pardörrar med dörrspeglar. Längd 144, djup 56, höjd 74+183 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor, lagningar av vegetativ spröjsdekor som även saknar smärre delar, enstaka sprickor, mindre fanérskador, en nyckelhålsfattning saknas.