STOLAR, 6 st, Peter Hvidt/Orla Molgaard Nielsen, modell 316, Söborg Möbelfabrik, 1900-talets mitt - andra hälft.
Rak form med kopplade ben. Halvmåneformad och konkav ryggbricka. Höjd 76, bredd 46, djup 38 cm. De sex stolarna är i massivt teakträ med svart lädersits.
Smärre slitage. Senare sits och klädsel. Ny bottenplatta i sitsen ditsatt av Svensk Stolservice.