Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen

(Denmark)
(Denmark)

STOLAR, 6 st, Peter Hvidt/Orla Molgaard Nielsen, modell 316, Söborg Möbelfabrik, 1900-talets mitt - andra hälft.

Rak form med kopplade ben. Halvmåneformad och konkav ryggbricka. Höjd 76, bredd 46, djup 38 cm. De sex stolarna är i massivt teakträ med svart lädersits.

Smärre slitage. Senare sits och klädsel. Ny bottenplatta i sitsen ditsatt av Svensk Stolservice.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed