FANNY HJELM, krita och kolteckning. Signerad och daterad 1925.
Porträtt av konsul Henning von Rettig, Åbo, Finland. Bildstorlek 53 x 40 cm.
Fläckar. Ej examinerad ur ram.
Fanny Hjelm var en svensk bildkonstnär född i Lindesberg. Hon studerade vid Slöjdskolan och vid Konstakademien i Stockholm. Hjelm är känd för sina miniatyrporträtt, bland annat föreställande kungafamiljen, samt blomsterstilleben och landskap i akvarell.