Slipad, etsad och förgylld dekor. Kvadratisk fotplatta. 5 starkvinsglas, 9 likörglas i två storlekar. Höjd 9,5-10,5 cm.
Några repor. Ett starkvinsglas samt tre likörglas med nagg på fotplatta. Ett likörglas med mindre nagg vid mynning.
Segerstads Herrgård, Västergötland.