LJUSKRONA, sengustaviansk, omkring sekelskiftet 1800, höjd ca 76 cm.

Stomme i mässing med dekor av lejonmaskaroner. Fyra ljusarmar i form av liggande femmor. Korgbotten med avslutande kotte.

Ytslitage, sneda/böjda delar, anlupen, renoverad, kompletterad och omarbetad, senare delar, nagg och flisor.

Utropspris
12 000 SEK