Stomme i mässing med dekor av lejonmaskaroner. Fyra ljusarmar i form av liggande femmor. Korgbotten med avslutande kotte.
Ytslitage, sneda/böjda delar, anlupen, renoverad, kompletterad och omarbetad, senare delar, nagg och flisor.