SKÅL PÅ FOT, porslin, empire-stil, Sevres, 1800-tal.

Bemålad och förgylld. Skål uppburen av kariatyder, på rund sockel. Genombrutet lock. Blomsterdekor. Höjd 21,5 cm.

Bruksslitage, smärre färgbortfall och obetydligt nagg. Möjligen senare lock med något dålig passform.

Utropspris
1 500 SEK