SALTKAR, ett par, silver och glas, Stephan Westerstråhle, 1797.

Ovala, genombrutna kanter. Insatser i blå glasmassa. Längd 8,5, höjd 5 cm. Saltsked, Pehr Zethelius, Stockholm, 1795 samt salksked, Chester, England, 1910 medföljer.

Bruksslitage, nagg, en insats med mindre spricka.

Utropspris
4 000 SEK