Ovala, genombrutna kanter. Insatser i blå glasmassa. Längd 8,5, höjd 5 cm. Saltsked, Pehr Zethelius, Stockholm, 1795 samt salksked, Chester, England, 1910 medföljer.
Bruksslitage, nagg, en insats med mindre spricka.