Förgylld samt patinerad brons. Urhuset krönt med man till häst samt hund, emaljerad urtavla med romerska siffror. Nertill korslagda pilar med lövformationer. Urverket märkt Japy Frènes & Cie Med. D'honneur. Pendel och nyckel medföljer. Längd 34 cm, höjd 38 cm. Nyckel finns.
Ytslitage, bristningar, senare skruvar, locket baktill saknas. Ej funktionstestad.