SOFFA, senempire, 1800-talets mitt.

Fanerad i mahogny. Sabelformade ben. Svängda arm- och ryggstöd med snidad dekor av snäckor, bockhuvuden och blommor. Ljus klädsel av tyg. Höjd 98, längd 220, sitthöjd 51 cm.

Slitage. Smärre fanérskador förekommer.

Utropspris
5 000 SEK