Fanerad. Oval skiva. Pelarfot med bas klädd i hamrad kopparplåt. Längd 180 cm. Bredd 130 cm. Höjd 78 cm. Tre iläggsskivor varav en 120x130, två iläggsskivor 80x2x130x2. Total längd ca 462 cm.
Bruksslitage. Senare bemålning runt sargen.
Enligt uppgift från den tyska ambassaden i Athen.