SPEGELSKÄNK, 1800-talets andra hälft.

Valnöt. Svängda sidodörrar. Mittersta dörrpar med skuren dekor av fiskar och fåglar. Bakomliggande hyllplan. Fyra lådor. Överdel med rikligt skuren dekor. Spegelglas. Genombrutet krön med hjort. Bredd 169. Djup 46. Höjd 177 cm.

Krön med skadad dekor. Fanerskador. Slitage. Fläckar. Fläckat spegelglas. Slitage. Repor och märken. Avslag på dekor och fötter. Bakben saknas. Torrsprickor. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK