Stop, med dekor av blomster, blad och rocailler, London 1848, höjd 11,5 cm. Dosa i filigranarbete, fyra fötter, välvt lock med hänkel, otydl. stämpel, bredd 8 cm. Saltkar på tre fötter, kontrollstämplad 1760, diameter 7 cm.
Märkbart anlupna. Dosa och saltkar med intryckningsskador. Dosan med smärre bristning, glappt lock och skadat lås, medföljer separat.