Stomme av mässing. Skaft av svärtat trä med räfflad dekor. Kupa av opakglas med avtagbar skärm av grönlackerad plåt. Höjd 49 cm.
Ej funktionstestad. Ytskikt med hårt slitage, bucklor, fläckar och repor. Färgbortfall.