Lampfot på fyra bemålade, voluterande fötter, kvadratisk fotplatta, skaft i form av korintisk kolonn. Totalhöjd 42,5 cm. Gaslampsfot på träsockel, bevingad figur hållande fackla, totalhöjd 34,5 cm.
Slitage, märkbara bristningar och nagg. Anlöpningar. Lösa delar samt delar som saknas. Lagningar, senare påmålningar. Snett skaft. Ej funktionstestade.