LJUSKRONA, Oscariansk, sent 1800-tal.

Gulmetall och mässing. Sex ljusarmar med två ljushållare på vardera ljusarm, behängd med prismor. Tre elektriska ljuskällor. Diameter ca 60, höjd ca 75 cm.

Skador och slitage, anlöpningar, prismor med nagg, renoverad och kompletterad bla senare delar, borrhål i manschetter och ljushållare, senare elektrifierad, ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK