Porslin med bemålad dekor. Emaljerad urtavla med romerska siffror märkt "Raingo Fres a Paris". På sockel. Pendel finns. Höjd 43 cm.
Bruksslitage. Nagg och avslag. Sprickor. Mindre färgbortfall. Urtavla med skador och fläckar. Urverkets bakstycke saknas. Ej funktionstestat. Nyckel saknas.