Skepp skildrat under dag och natt. Troligtvis kinesiska. Bildyta ca 16x10 cm hos båda tavlor.
Ej examinerade ur ramar. Ytslitage i form av repor och smärre fläckar. Ojämn blekning i båda motivens kanter.