Fanerat med valnöt. Uppsats med lådor samt dörr med bakomliggande förvaring. Skuren dekor. En låda i sarg samt utdragbar avlastningsskiva. Bredd 94. Djup 62. Höjd 124 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor och märken. Nyckel till låda i sarg saknas. Något lösa listbitar.