Fanerad i mahogny. Överdel med ett par glasade dörrar, bakomliggande hyllplan. Mittdel med två lådor. Underdel med ett par skåpsdörrar, bakomliggande hyllplan. Bredd 142, djup 46, höjd ca 237cm.
Bruksslitage. Repor. Fanerskador. Märken. Krön saknas. Skador.