KAFFEKOPPAR MED FAT, 20 st, SAMT SOCKERSKÅL, porslin, empire, sannolikt Frankrike, 1800-talets första hälft.

Svängd form med figurscener i svart, runda fat, guldrand. Höjd 7 cm. Sockerskål utan lock, två förgyllda hänklar i form av maskaroner, höjd 10 cm.

Slitage, tillverkningsdefekter, några med nagg, några med obetydlig spricka. Sockerskålen har ursprungligen haft lock.

Utropspris
4 000 SEK