Svängd form med figurscener i svart, runda fat, guldrand. Höjd 7 cm. Sockerskål utan lock, två förgyllda hänklar i form av maskaroner, höjd 10 cm.
Slitage, tillverkningsdefekter, några med nagg, några med obetydlig spricka. Sockerskålen har ursprungligen haft lock.