TAKLAMPOR, 8 st, sk. Munkegaardslampa / Munkegårdslampa, Arne Jacobsen, Louis Poulsen, 1900-talets andra hälft.
Lackerad metall med ring i mässing samt glas. Diameter ca 25 cm.
Bruksslitage, anlöpningar, mindre fläckar. Metall med några bucklor. Lackerad metall delvis senare bemålad med visst färgbortfall. Skruv saknas. Ej funktionstestade.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.