TAKARMATUR, majolika, glas och metall, nyrenässans, 1800-talets andra hälft.

En ljuspunkt. 6 rikt dekorerade ljusarmar i patinerad gulmetall. Kropp i majolika med polykrom reliefdekor av putti. Kupa i persikofärgar och frostat glas med tryckt polykrom dekor av blommor. H tot 110.

Kupan ej ursprunglig. Slitage. Har ursprungligen varit höj- och sänkbar. Manchetterna har ursprungligen varit behängda med prismor.

Utropspris
3 000 SEK