BORDSLAMPA, majolika, 1900-talets första kvartal.

Trol omgjord fotogenlampa. Skål samt lock i majolika med reliefdekor av bl.a puttis med blommor, två hänklar, växtornamenterat skaft och fot i bronserad metall. Höjd exkl skärmfäste ca 39 cm.

Slitage. Fläckar. Senare bronsering. Ett mindre nagg på skålens innerkant under lock. Sockeln något löst monterad. El ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK