MATSERVIS, ca 123 delar, flintgods, "Halda", Edward Hald, i produktion 1919 - 1926.

26 tallrikar, 14 djupa tallrikar, 24 förrättstallrikar, fem djupa efterrättstallrikar, 14 assietter. Tolv fat 18 - 44 cm. Ett smörkärl, en soppterrin och en såsskål. Två skålar diameter 12 resp 26 cm. Fem skålar 22 - 31 cm. Två kannor, en gräddkanna och en sockerskål. Åtta kaffekoppar med fat samt en tekopp med fat. Fem äggkoppar. Två kaffekoppar, en mockakopp samt fem fat till tekoppar medföljer.

Bruksslitage, sprickor, nagg, avslag och lagningar. Krackeleringar, missfärgningar samt visst dekorslitage. Något varierande i storlek. Mindre tillverkningsdefekter.

Se:Nyström, Bengt & Brunius, Jan, "Rörstrand 280 år: med fajans, flintgods, porslin & stengods", Ica, Västerås, 2007, sid 88-89.

Utropspris
5 000 SEK