KANNA OCH GRÄDDKANNA, silver, Gustaf Möllenborg Feron, Stockholm bla 1860. Total vikt ca 1266 gram.
Genombrutna hänkelar. Rik graverad växtdekor. Svängda fötter. Gräddkanna med otydlig årsstämpel. Höjd 14 - 26 cm.
Skador och slitage, repor, anlöpningar, med gravyr.