JARDINIERE och URNA, gjutjärn, 1900-talets första hälft.
Svärtade. Balusterformad urna, svängd mynning med växtdekor, kvadratisk bas, delvis godronnerad, höjd ca 33 cm. Oval jardiniere på fyra tassar, dekor i relief av bl.a växter och voluter, höjd ca 15,5 cm.
Slitage. Fläckar. Rost.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.