Tre garnhus av trä varav två på fot, sybaron av masurbjörk med låda, nåldyna, avslutande skruv, höjd 7-20, etui med sysax, fingerborg av silver, Uppsala 1886, fyra syverktyg med skaft av glasliknande material, längd 2-12 cm. Portmonnä med dekor av stålpärlor, silverbyglar, Stockholm 1874, längd 13 cm.
Slitage, portmonnän saknar några stålpärlor samt har ristade namn och årtal invändigt, träföremålen med enstaka smärre sprickor och nagg/avslag. Ett garnhus saknar en bendetalj. Sybaronen med lagning.