Bemålat trä. Dekor av blomster. Urtavla signerad Carl Nilsson, möjligen urmakaren Carl Nilsson från Släthult (1787-1850). Svängd form. Pendel och lod finns. Höjd 210 cm.
Bruksslitage. Skador. Färgbortfall. Delar saknas. Renoverat och kompletterat, ställvis senare bemålning. Ej funktionstestat.