BORD, nyrokoko, Myrstedt & Sterns, Stockholm, omkring 1900.
Oval form med profilerad kant. Kopplade ben. Rik dekor av bland annat rocailler. Etikettmärkt. Längd ca 96, bredd ca 66, höjd ca 76 cm.
Smärre slitage, repor och märken. Mindre fanerskador.