Underglasyr blå dekor med pagoder och andra byggnader i landskap. Diameter 29. Höjd 11 och 12 cm. Skålfatets längd 30 cm.
En med skadad fotring och bottensprickor. En med omfattande lagningar och rester av tape. Skålfat med sprickor och bottennagg.