BÅLSKÅLAR, 2 st samt SKÅLFAT, porslin, Kina, 1700-tal.

Underglasyr blå dekor med pagoder och andra byggnader i landskap. Diameter 29. Höjd 11 och 12 cm. Skålfatets längd 30 cm.

En med skadad fotring och bottensprickor. En med omfattande lagningar och rester av tape. Skålfat med sprickor och bottennagg.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed