Rund form, grönpatinerad metall med dekor av slingor samt löv. Diameter 39 cm, höjd 50 cm.
Slitage, glaskupa och upphängningskedja saknas. Spår av målfärg, intryckningsskador. Ej elektrifierad.
Snarlik illustrerad i priskurant nr 4, 1939, sid 11.