RULLKLAFFSEKRETÄR, Karl Johan, 1800-talets första hälft.

Fanerad i mahogny. Tvådelad. Rullklaff med bakomliggande låd- fack- och skrivinredning. Tre lådor med mässingsbeslag. Flankerande kolonetter. Längd 126 cm, bredd 62 cm, höjd 121 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Fläckar och märken. Sprickor, hål och fanerbortfall. Renoverad, kompletterad och lagad. Trä ställvis slaget. Ett beslag löst men medföljer. Nyckel fungerar ej. Märken efter skadedjur.

Utropspris
4 000 SEK