Furu. Sex stolar, modell 510". Bord, modell "149". Kopplade ben med tvärslå. Längd 135 cm, bredd 70 cm, höjd 71 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Sprickor. Några träavslag. Repor. Skruvar med rost. Några senare skruvar.
Båda modeller avbildade i odaterad produktkatalog "FURU-möbler", AB Karl Andersson & Söner Möbelfabrik, Huskvarna.