MATSALSGRUPP, 7 delar, AB Karl Andersson & Söner Möbelfabrik, Huskvarna, omkring 1900-talets mitt.

Furu. Sex stolar, modell 510". Bord, modell "149". Kopplade ben med tvärslå. Längd 135 cm, bredd 70 cm, höjd 71 cm.

Bruksslitage. Fläckar. Sprickor. Några träavslag. Repor. Skruvar med rost. Några senare skruvar.

Literature

Båda modeller avbildade i odaterad produktkatalog "FURU-möbler", AB Karl Andersson & Söner Möbelfabrik, Huskvarna.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed