Skaft och ben i alm, fyra svärtade räfflade fötter. Kupa med blästrad dekor av dansande kvinnor och växtrankor. Ställbar höjd. Signerad " Glössner - Co, Komp. Ekman". Höjd i nuvarande läge ca 148 cm.
Sedvanligt ytslitage. Kupa med nagg och flisa. Ej funktionstestad. Kupan sitter något ostadigt. Fot med spricka, skaft med mindre sprickor. El ej monterad.