KARMSTOL och STOLAR, 8 st, barockstil, troligen Tyskland 1800-talets slut.

Rikt snidad dekor, rottingsits och -ryggstöd. Karmstol, bredd 72 cm, totalhöjd 148 cm. Stol, bredd 51 cm, totalhöjd 126 cm. Sitthöjd 48 cm.

Slitage, sprickor, dekorbortfall, skadade sitsar. Maskstungna.

Utropspris
1 500 EUR