FANNY BRATE, olja på duk, signerad och daterad 1903.
Porträtt föreställande Hilma Björkbom, född Hammarberg. Bildens mått 48 x 58 cm.
Sedvanligt ytslitage. Gulnad fernissa. Ställvis krackelyrer.