Dekor av monogram och initialer samt datum. Cigarettetui med förgylld insida. 13 x 8 cm respektive 10 x 10,5 cm.
Obetydligt slitage och bucklor.
Enligt uppgift har etuiet tillhört Lars Gösta Hägglöf, Överste och chef för F8, Barkarby.
Pluntan har tillhört hans bror Kjell Hägglöf direktör vid bankirfirman Hägglöf.