MATSALSGRUPP, 11 delar, barockstil, 1900-talets första hälft.
Valnöt och mahogny. Ovalt matbord med inläggningar i mönster, fyra svängda kopplade och rikligt växtdekorerade ben, centrerad skuren dekor av blomsteruppsats. Fyra iläggsskivor medföljer (3+1). Längd ca 178 cm + 69 cm x 3 + 35 cm, bredd ca 150 cm, höjd ca 78 cm. Tio stolar med genombruten rygg och skuren dekor av växter och voluter, fast stoppad sits klädd i grön plysch respektive blå växtmönstrad textil (4+6), svängda ben.
Slitage. Repor, märken, fläckar.