Rektangulärt med rundade hörn, lätt välvt lock med relefdekor av bevingad putti, fyra tassfötter. Längd 13,5. Nyckel finns.
Slitage, enstaka smärre bucklor och dekorskador varav någon med lagning, graverade initialer undertill, nyckel sned i kärvande lås.