SOCKERSKRIN, silver, sannolikt Berlin, 1800-talets första hälft. Vikt ca 432 gram.

Rektangulärt med rundade hörn, lätt välvt lock med relefdekor av bevingad putti, fyra tassfötter. Längd 13,5. Nyckel finns.

Slitage, enstaka smärre bucklor och dekorskador varav någon med lagning, graverade initialer undertill, nyckel sned i kärvande lås.

Auction closed
2 500 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed